مجموعه کارگاه های انتقال تجربه رسانه (2)


دوره مجازی آموزش عربی گویش عراقی

 

هسته مرکزی بین‌الملل بسیج دانشجویی با هدف آشنایی هرچه بیشتر مردم و دانشجویان با زبان عربی و ارتباط گیری عمیق‌تر با برادران عراقی در مراسم اربعین حسینی، اقدام به برگزاری دوره مجازی آموزش عربی گویش عراقی نموده است.

 

 


گرچه شاید در یک دوره مجازی، تسلط کامل به مکالمه عربی میسر نباشد اما در این دوره فشرده که حدود 1000 دقیقه آموزش را در بر دارد، استاد برجسته ادبیات عرب، دکتر سید عدنان اشکوری، از همان جلسه اول به صحبت به زبان عربی اصرار داشته و سعی داشته‌اند که فراگیران در فضای کاملا عربی و در تعامل با استاد و راهنمایی‌های بعضا فارسی ایشان با زبان عربی آشنا شوند.

تا پیش از دوره آموزشی کنونی که حدودا 16 تا 17 ساعت است، یکی از بهترین دوره‌های آموزش عربی عراقی، مجموعه فیلم‌های تدریس استاد مسعود فکری بود که مجموعاً حدود 6 ساعت فیلم آموزشی را شامل می‌شد. بخشی از آن 6 ساعت به صورت رایگان توسط خبرگزاری فارس منتشر شده است و فراگیران محترمی که سطح اطلاعات آن‌ها از زبان عربی بسیار پایین است، پس از مشاهده جلسات اول دوره آموزشی کنونی، درصورتی که احساس نمودند سطح دوره حاضر بالا بوده و برای ایشان قابل درک نیست، می‌توانند با جستجوی عنوان «آموزش عربی لهجه عراقی» در فضای اینترنت و مشاهده بخش‌های رایگان فیلم آموزشی استاد مسعود فکری، ظرف حدود سه ساعت سطح خود را ارتقا دهند. البته این مشکل ممکن است صرفا برای عده محدودی که اطلاعات آن‌ها از زبان عربی تقریباً صفر باشد، رخ دهد.

 

آیین نامه دوره:    

1- در این دوره فشرده، فراگیران، مدت یک ماه برای مشاهده حدود 17 ساعت فیلم آموزشی فرصت دارند.


2- روند ارزیابی دوره به این صورت است که فراگیران محترم پس از مشاهده هر جلسه از کلاس(حدود 1:30 دقیقه) یک یا چند صفحه خلاصه نویسی یا جزوه تهیه کرده و از آن عکس باکیفیتی گرفته و پس از تبدیل همه تصاویر به یک فایل فشرده با استفاده از نرم‌افزارwinrar  فایل حاصله را به رایانامه هسته مرکزی بین‌الملل بسیج دانشجویی به نشانی  iccbso@chmail.ir  ارسال می‌نمایند. (لازم به ذکر است که هر جلسه 1ساعت و نیمه در چند قطعه فیلم کوتاه تر ارائه شده است و خلاصه ارسالی باید از یک جلسه کامل باشد.) گرچه شرکت در روند ارزیابی دوره الزامی نیست اما به فراگیرانی که حداقل 9 جلسه از 11 جلسه کلاس را در این قالب و به صورت قابل قبول فرستاده باشند گواهی شرکت در دوره تعلق خواهد گرفت. ارائه این گواهی برای افراد مایل به همکاری با هسته مرکزی بین‌الملل بسیج دانشجویی در آینده الزامی خواهد بود.

3- از آنجایی که مطالب جلسات به صورت پیوسته و مرتبط با یکدیگر است لازم است تا فراگیران تمامی فیلم‌ها را از ابتدا و به ترتیب مشاهده نمایند.

4- لازم به ذکر است که برگزاری این دوره مجازی به معنای فروش فیلم‌های آموزشی نیست و هزینه پرداخت شده توسط فراگیران جهت خریداری کامل فیلم‌های دوره نیست بلکه آنان صرفاً مجاز به مشاهده فیلم‌ها در طول مدت یک ماهه  دوره هستند. با توجه به ممنوعیت شرعی و قانونی دانلود فیلم‌ها، فراگیران پس از پایان دوره یک ماهه به فیلم‌ها دسترسی نخواهند داشت و حتما باید در طول همین فرصت یک ماهه به مشاهده آنلاین فیلم‌ها بپردازند و هرگونه کپی‌برداری، ذخیره‌سازی و انتشار گسترده یا حتی محدود و انگشت‌شمار فیلم‌ها مجاز نیست چراکه هدف از برگزاری این دوره، آموزش فوری فراگیران برای ایام اربعین حسینی است نه فروش فیلم آموزشی. (فراگیرانی که به علت مشکل سرعت اینترنت قادر به مشاهده آنلاین فیلم‌ها نبوده و تقاضای دانلود فیلم‌ها با استفاده از نرم‌افزارهای گوناگون را دارند، اجازه دارند فیلم‌ها را دانلود نمایند اما موظفند 24 ساعت پس از دانلود، حتی اگر هنوز فیلم‌ها را مشاهده ننموده باشند آن‌ها را پاک کنند و در طول این بازه حق هیچ‌گونه کپی برداری یا در اختیار دیگران گذاشتن این فیلم‌ها را نداشته و نگهداری فیلم‌ها بیش از 24 ساعت، قانونا و شرعا جایز نیست.)

5- با وجود آن که دوره حاضر در میان فیلم‌های آموزش مجازی عربی، اگر نگوییم بهترین، یکی از بهترین‌ها به شمار می‌آید، هسته مرکزی بین‌الملل آماده است تا به فراگیران ناراضی از کیفیت محتوای آموزشی و بستر ارائه آن، وجه پرداخت شده دوره را پس از پایان دوره عودت دهد. (مسیر طرح دلایل عدم رضایت از طریق رایانامه iccbso@chmail.ir  و حداکثر فرصت طرح درخواست تا پایان آبان‌ماه 98 خواهد بود.)

 

6- این دوره از 10 مهرماه 98 تا 10 آبان ماه 98 فعال خواهد بود و متقاضیان تنها در همین بازه زمانی می‌توانند از ویدیو‌های موجود در سامانه آموزش مجازی استفاده کنند. بدیهی است که برای افرادی که دیرتر اقدام به ثبت نام و مشاهده فیلم‌ها می‌نمایند فرصت کمتری برای استفاده از این آموزش‌ها وجود دارد.


7- هزینه این دوره 30 هزار تومان است که متقاضیان در هنگام تکمیل فرم ثبت نام آن را پرداخت می‌کنند.
 

8-  جهت اطلاع از اخبار مربوط به دوره لازم است همه متقاضیان در کانال دوره در پیام‌رسان بله به آدرس https://ble.im/icc_edu عضو شده و اطلاع رسانی‌های مربوطه را پیگیری نمایند.

 

مهلت شرکت در این دوره به پایان رسیده است

 

 
مطالب مرتبط

شروع دوره آموزش زبان عربی با لهجه عراقی

شروع دوره آموزش زبان عربی با لهجه عراقی

دوره آموزش زبان عربی با لهجه عراقی آغاز شدکلیه شرکت کنندگانی که در دوره آموزشی تأیید شده اند می توانند با ورود به سامانه آموزش مجازی دانا در دوره آموزشی حاضر شده و از محتوای آموزشی دوره ...

|

دوره آموزش زبان عربی با لهجه عراقی

دوره آموزش زبان عربی با لهجه عراقی

دوره آموزش زبان عربی با لهجه عراقی   مدرس: استاد دکتر مسعود فکری ـ عضو هیات علمی و مدیر گروه زبان و ادبیات عرب دانشگاه تهران ـ رئیس مرکز زبان دانشگاه امام ...

|

نظرات کاربران